Illik? Nem illik? Üzlet és protokoll az arab világban

Illik? Nem illik? Üzlet és protokoll az arab világban

Illik? Nem illik? Üzlet és protokoll az arab világban

  • 2014. 10. 08.
  • Novák Nóra
  • Comments Off on Illik? Nem illik? Üzlet és protokoll az arab világban

Üdvözöllek az Egyesült Arab Emirátusokban!
Pontosabban remélem, hogy hamarosan üdvözölhetlek – ha ezeket a sorokat olvasod, akkor valószínűleg tervezed, hogy e gyönyörű ország felé terjeszkedjen a vállalkozásod, hogy új piacokat, új partnereket találj az arab világban.

De bizonyára azt is tudod, hogy ez a világ némileg különbözik az otthon megszokottól – más kultúra, más hagyományok, más szokások uralkodnak itt és ez bizony az üzletre is rányomja bélyegét. Dubai rengeteg lehetőséget rejt – de csak ha tudod, hogyan illeszkedj be!

Ebben szeretnék segítségedre lenni; ez egyfajta különleges útikalauz, ami magyar vállalkozóknak nyújt útmutatást, hogyan tegyenek szert üzleti sikerre az Egyesült Arab Emirátusokban.

Ha készen állsz, kapcsold be a biztonsági övet és repülj velem Dubaiba!

Először is fontos, hogy tudd: az Egyesült Arab Emirátusok ugyan egy ország, de különböző népek, kultúrák olvasztótégelye. Ám egy dolog közös bennük: nagyon fontosak számukra a tradíciók, a hagyományos értékek, a vallás, a család, a barátok, a személyes kapcsolatok. Nem csak a magánéletben, de az üzletben is sokat számít a jó kapcsolat, a meleg fogadtatás, a bensőséges beszélgetések – és a fizikai kontaktus! Előfordul, hogy arab férfiak kézen fogva sétálnak és beszélgetnek, illetve tárgyalópartnereiket is többször megérintik – ezt nem szabad félreérteni, Dubaiban ez a bizalom jele.
Az üdvözlésnek számos formája ismert, ezért az a legegyszerűbb, ha megvárod, amíg partnered kezdeményez; a férfiak között általános a kézfogás, míg a férfiak a nőkkel inkább távolságtartóbbak, ritka az érintés.
A találkozók, vagy telefonbeszélgetések időpontjának egyeztetésekor érdemes figyelni a napi ötszöri imára; ezekben az időpontokban arab partnereinket nem illik zaklatni. Amennyiben az utcán, vagy más nyilvános helyen imádkozó embereket látsz, ne zavard meg őket és lehetőleg ne állj meg vagy sétálj el előttük, hiszen így közéjük és Mekka közé állsz!

Arab üzleti partnereinknek első találkozás alkalmával nem illik ajándékot adni; ezt könnyen korrupciós szándéknak értékelhetik, kifejezetten sértőnek tarthatják. Amennyiben valamilyen alkalommal mégis ajándékozásra kerül a sor, kerüld a kutyás ajándéktárgyakat, a személyes tárgyakat, sertéshúst tartalmazó ételeket és az alkoholt! A jó magyar kolbász egy kis pálinkával határozottan rossz ötlet, helyette inkább valami szép és praktikus dolgot válassz. Ne lepődj meg, ha nem bontják ki, meg sem nézik, meg sem köszönik – az arab világban ez nem számít udvariatlanságnak!
Ugyanakkor, ha lehet, kerüld vendéglátód irodájának, lakásának, berendezési tárgyainak dicséretét, mert úgy érezhetik, hogy a megdicsért tárgyat neked kell adniuk ajándékba.

A Korán szerint a bal kéz tisztátalan, ezért ha névjegykártyát, ajándékot adsz vagy kapsz, illetve ha együtt ebédeltek, akkor lehetőleg a jobb kezedet használd! Kerüld azt is, hogy a másik a talpadat lássa (például nem illik keresztbe tenni a lábad), ez ugyanis a teszt legtisztátalanabb része az arab kultúra szerint.

És végül: légy nyitott, ne lepődj meg semmin! Az iszlám világban számtalan olyan szokás van, amit mi európaiak szokatlannak, vagy egyenesen udvariatlannak tartunk. Az összes írott és íratlan szabály leírása köteteket töltene meg:)

Amennyiben az arab világ felé kacsintgatsz, hagyd otthon az előítéleteidet, hozd magaddal a nyitottságodat és akkor garantáltan jól fogod érezni magad!

Sikeres üzletkötést kívánok!

Dr. Novák Nóra

info@dubaiconnect.hu

www.dubaiconnect.hu

Mobil az Emirátusokban: +971-554453-421

Mobil Magyarországon: +3630-520-5717

The Dubai Connect – A magyar kis és középvállalatok emirátusi tanácsadója

en_US