Interjú a Nők Külföldön Alapítójával, Votisky Petrával

Interjú a Nők Külföldön Alapítójával, Votisky Petrával

Interjú a Nők Külföldön Alapítójával, Votisky Petrával

  • 2015. 10. 01.
  • Novák Nóra
  • Interjú a Nők Külföldön Alapítójával, Votisky Petrával bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Hol élsz jelenleg, mivel foglalkozol?

Jelenleg Budapesten élek és pszichológusként, coachként dolgozom főleg külföldön élőkkel és külföldre költözőkkel, illetve itt élő expatokkal. Dolgozom online Skype-on és offline a Pszichofészek rendelőben, illetve az Életvezetési Központban. Emellett tartok Budapesten és online is tréningeket külföldre költözés, kulturális beilleszkedés, kapcsolatépítés, önbizalom-fejlesztés és külföldi karrier-építés témákban.

Hol éltél korábban, mikor jött az ötlet a nokkulfoldon.hu kapcsán?

A férjem munkája miatt 5 évig Bukarestben éltem, ezután pedig Dubajban. A weboldal ötlete onnan jött, hogy én magam is expat-feleség voltam, ugyanakkor nagyon kevés olyan elérhető segítség volt, amit hasznosítani tudtam volna. Angolul persze sok expatokkal, expat-feleségekkel foglalkozó oldal van, de azok valahogy nem fókuszálnak azokra a kérdésekre, amelyek engem, mint magyar nőt foglalkoztattak. Először egy blogot indítottam, abból lett a honlap. A szolgáltatásokat fokozatosan kapcsoltam hozzá, ahogy organikusan fejlődött a Nők Külföldön.

Miert döntöttél úgy, hogy saját vállalkozásba kezdesz?

Már Romániában volt egy saját vállalkozásom, aminek keretein belül HR szolgáltatásokat nyújtottam cégeknek, illetve coachingot kínáltam egyéni ügyfeleknek.

A Nők Külföldön először inkább hobbinak, szenvedélynek indult, később lett belőle vállalkozás.

Hogyan kezdted el életed első vállalkozását?

Az első vállalkozás a romániai volt. Erre azért volt szükség, mert otthagytam azt a céget, ahova kimentem dolgozni, ugyanakkor nagyon jó kapcsolatrendszerem volt pár év bukaresti tartózkodás után, amit ki akartam használni. Az egy teljesen racionális okok miatt létrehozott, racionális vállalkozás volt.

A szenvedély az a Nők Külföldön. Ez persze látszik az elkövetett hibákon is. J Nehéz néha racionálisnak maradni.

Milyen ötlettel indultál el a kezdetekkor? Változott ez a munka során?

Az eredeti terv az volt, hogy kizárólag külföldön élő feleségek számára nyújtok szolgáltatásokat: egyéni coachingot, pszichológiai tanácsadást. Később kiderült, hogy nagy szükségük van a költözést tervezőknek is a támogatásra, illetve nem mindenki szeretne vagy tud egyéni szolgáltatásokat igénybe venni, szükség van kisebb és nagyobb csoportos tréningekre is.

Időközben a Nők Külföldön mellett elindult egy másik vállalkozás is, ami 35 feletti, gyermekért küzdő pároknak nyújt segítséget. Ez sem kötődik csak Magyarországhoz, hiszen egyrészt az ügyfelek is sokfelé élnek, másrészt a szóba jöhető kezelések is gyakran különféle külföldi országokban érhetőek el.

Mi alapján dőlt el, hogy melyik ötleted a leginkább életképes?

Szinte mindig csinálok előzetes piackutatást, de gyakran van olyan is, hogy egy-egy tréninget szenvedélyből csinálok meg, nem azért, mert nagy profitot hoz.

Régebbi ügyfeleimmel is folyamatosan kapcsolatban vagyok, így sok információt szerzek tőlük is, sok javaslat érkezik tőlük.

Mesélnél kérlek munkában elért sikertörténetekről, eredményekről?

Az idei eddigi legnagyobb sikeremet február végére datálhatom, amikor tartottam Budapesten egy 80 fős tréninget külföldre költözés témájában. Az egész tréning ötlete január elején született. Leírtam magamnak egészen pontosan, hogy mit akarok, milyen lesz és utána úgy működtem, mint egy vonat, akit elindítottak a sínen. Minden összejött, minden úgy sikerült, ahogy terveztem.

Mi segített továbblépni a holtpontokról, hogyan, honnan töltekeztél információkkal?

Ha eljutok egy holtpontra, akkor érzem, hogy valamit változtatni kell. Valamikor szükség volt ehhez business coach-ra, valamikor egyszerűen csak kollégákkal, barátokkal ötleteltem, sőt volt olyan is, hogy leültem és csak írtam, írtam, hogy mit változtatnék.

Általában valamilyen változtatás segített továbblépni ezekben az esetekben, illetve az is, hogy több együttműködő kollégám, partnerem van, akikkel mindig tudjuk támogatni egymást. Ez a nehéz helyzetekben különösen fontos.

Mit szeretsz legjobban a külföldi létben?

Imádok megismerni új kultúrákat, szeretek sokféle emberrel megismerkedni, szeretek egy kicsit kiszakadni az itthoni mókuskerékből. Külföldön valahogy a szűrőim is jobban működnek. Beengedem a jó dolgokat és a rosszakat kevésbé. Az kifejezetten sokat segít, hogy az ember idegen nyelven csak akkor érti a beszélgetést, ha odafigyel, így ha nincs kedvem az utcán mások panaszkodását hallgatni, akkor egyszerűen csak nem figyelek oda.

Számodra mi jelenti a legnagyobb kihívást es örömet a munkádban?

A legnagyobb öröm, ha segíteni tudok valakinek, hogy elérje a célját, ki tudom mozdítani a holtpontról és segítek elindulni egy előre vivő pályán.

A kihívás inkább a vállalkozás adminisztratív részéhez kapcsolódik. Én leginkább a szakmai tevékenységeket szeretem (pszichológia, coaching, tréning), a szervezést, marketinget, pénzügyet kevésbé. Mivel még nem túl nagy a vállalkozás, ezért sok ilyesféle feladat is rám hárul. Na, ez a kihívás. J

Mit tanácsolsz azoknak a jelenleg alkalmazottaknak, akik szívesen megvalosítanák ötletüket és saját vállalkozáson gondolkoznak?

Gondolják végig, hogy valóban nekik való-e a vállalkozói lét és ha igen, akkor milyen fajta vállalkozás az, ami számukra megfelelő lehet. Sokak számára az otthoni munka például nagyon nagy kihívás, mert teljesen összefolyik a munka és a magánélet.

Ha pedig úgy döntöttek, hogy vállalkoznának, akkor pedig érdemes szakember (könyvelő, jogász, üzleti tanácsadó) segítségét kérni az induláskor, mert rendkívül sok pénzt, időt, energiát lehet megspórolni.

Köszönöm Petra, nagyon sok hasznos és érdekes információt kaptam Tőled!

Petráról még több információt a www.nokkulfoldon.hu oldalon kaphattok.

 

 

 

hu_HU