Meghökkentő Dubai

Meghökkentő Dubai

Meghökkentő Dubai

  • 2016. 02. 08.
  • Novák Nóra
  • Meghökkentő Dubai bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Egyre többet hallhatunk egy titokzatos világot képviselő távoli helyről, melynek neve Dubai. Nem ősi kultúrájával férkőzött be a köztudatba, hanem formabontó, monumentális, igézően különleges új építésű luxus épületeivel és építményeivel, a fejlesztésekre fordított, a hírekből gyakorlatilag kiapadhatatlannak tűnő forrásaival, határtalan, szemtelen, egyesek szemében erkölcstelennek érzett kreativitásával, polgárpukkasztó merészségével.

Európa civilizáltnak nevezett nyugati részétől oly távol eső keleti csücskében, az Arab-félszigeten, az iszlám világ kellős közepén, más értékrend, más hangulatok, emberi és anyagi viszonyok között zajlik az élet, mint amihez mi itt hozzászoktunk. Vagy mégsem?

Dubai elhelyezkedése és főbb jellemzői

Az Egyesült Arab Emirátusok második legnagyobb tagja a Dubai (vagy pontos magyar írás szerint Dubaj) Emírség. A terület kevesebb mint fél évszázaddal ezelőtt poros pusztaság volt, ahol a helyi törzsek állatokat legeltettek. Napjainkra azonban kápráztatóan gazdag, modern és csillogó világ nőtt ki a homokból, és a fejlődésnek még messze nincs vége.

A Dubai Emírség gazdaságában egyre kisebb szerepet játszik az olaj és földgáz kitermelése, hiszen eleve nem túl nagy olajmezőinek kiapadását prognosztizálják néhány évtizeden belül. Bár az Egyesült Arab Emírségeken belül más kitermelések után is kap részesedést, a város vezetése igyekszik a gazdaságot több lábra helyezni. Az egyik fő cél a turizmus erősítése, ennek tudható be a látványos városiasodás, de a legeket képviselő építészeti törekvések is (legelső, legnagyobb, legmagasabb stb.)

Dubai arcai

A város, és fejlődésének iránya a nagyvilágban kifejezetten ellentmondásos megítélést vívott ki magának. A szélsőséges véleményalkotás elsősorban a turisták körében jellemző, de azon sem csodálkozhatunk, hogy azok, akik üzleti lehetőségek után érdeklődnek ezen a területen, szintén óvatosak. A több ezer éves iszlám kultúra és a modern európai mentalitás, a helyi nemzetközi sokszínűség és az új építésű városnegyedek fényűzése, az európai szabadosság és a törzsi arab világ sajátos erkölcsi törvényei, vagy éppen az európaiak által megszokott ezeréves keresztény kultúra és a Dubaiban épülő városok és más építmények gyökértelensége és öncélúsága sok ponton kerülhetnek ellentmondásba egymással.

A felmerült témákkal részletesen foglalkozunk ebben a blogban. A tervünk az, hogy megmutassuk: se európai kultúránk, se Dubai iszlám-arab kultúrája nem jobb vagy rosszabb a másiknál, csak más. Annak, aki bármilyen kapcsolatot akar kezdeményezni, érdemes jóelőre tájékozódni, továbbá őszintének lennie saját magával is, hogy tisztában legyen azzal, hogy mit akar, mit hajlandó megtenni és milyen lehetőségei vannak ezen a különleges helyen.

Éljen a napsütés,

Novák Nóra

hu_HU