MÁSOK? Igen. Ahogy mi is a számukra.

MÁSOK? Igen. Ahogy mi is a számukra.

MÁSOK? Igen. Ahogy mi is a számukra.

  • 2015. 08. 26.
  • Novák Nóra
  • MÁSOK? Igen. Ahogy mi is a számukra. bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Aki sikeres, annak mindig akadnak kritikusai is. Ez csak természetes. Ahogyan az is, hogy a nyugati világ – távolról szemlélve – arról beszél, Dubai – illetve a többi emirátus – helyi lakosai mitől nem „jó” emberek…
Kérdezem én: melyik nemzettel kapcsolatosan nincsenek meg az előítéletek? Mi, magyarok sem vagyunk kivételek ez alól.
Nézzük tehát, melyek tehát a legfőbb sztereotípiák az arab világgal szemben! Elöljáróban azonban érdemes kitérnünk valamire…

Szándékosan írtam „arab világot”, ugyanis mi nyugatiak, különösen azok, akiknek nincs személyes tapasztalatuk – ennek folytán csupán felületes ismeretekkel rendelkeznek róluk –, hajlamosak vagyunk arra, hogy egy kalap alá vegyük az összes arabok lakta országot. Nagy hiba…

Már az Egyesült Arab Emírségek egyes emirátusaiban sem egyforma a szigorúság a helyiekre, illetve a külföldiekre vonatkoztatva. Dubai a „leglazábbak” közé tartozik. Emellett, nagyon nagy a kontraszt az Egyesült Arab Emirátusok és például Szaúd-Arábia, illetve Irán között. Az utóbbiak ugyanis egyáltalán nem „szabad” országok. Emberi jogok tekintetében – legyen szó nőkről vagy férfiakról – messze elmaradnak Dubaitól…

NŐK
A nők mindennapos viselete az abaya, melyből csupán arcuk vagy szemük látszik ki. A viselet kötelező. Emellett pedig egyértelmű, hogy az araboknál erősen patriarchális társadalomról beszélünk, ahol a nők élete függ a család férfitagjaitól – ezt erősíti természetesen, hogy az arabok rendkívül családközpontúak, így elsődleges elvárás minden tagtól, hogy a szokásoknak, vallásnak megfelelően viselkedjenek. Igen, mindez igaz, ám az, hogy a nőknek ne lennének egyenlő jogaik, bizonyos tényekkel cáfolható!

Beszédes tény: törvény szabályozza Dubaiban, hogy egy iszlám nőnek ugyanazért a munkáért ugyanannyi fizetést kell kapnia, mint egy férfinak. (Ebből következik, hogy magasabb a keresetük, mint a náluk dolgozó külföldieké.) Hm. Felteszem a költői kérdést: Magyarországon vajon ez így van-e?
Major Mariam Al Mansouri. Ki ő? Az első UAE-beli hölgy, aki vadászbombázó pilótája lett. Ő és több társa szimbolizálja, hogy vannak a nőknek jogaik az országban, mely természetesen családonként eltérő. Ahogy nyilvánvalóan sok esetben magán a nőn is múlik: mer-e vágyni, álmodni, tenni az álomért? Sajnos, a mai Magyarországon még sok nő érzi úgy, hogy nem érheti el vágyát, mert esetlegesen társa nem támogatja ebben – pusztán egoizmusból.
Tanulás. Hölgyeknek lehetőségük van tanulni Dubaiban – akár külföldön is.
Autó, motor. Szaúd-Arábiában nő nem vezethet autót, motort. Iránban ez annyiban „enyhített”, hogy csupán a nyilvános motorozás tiltott. Dubaiban mindkettő lehetséges és természetes.
A nyugati világ sok esetben a női helyi ruházatra a női jogok csorbulásának legfőbb bizonyítékaként tekint. Ha belegondolunk, az arab vallás és kultúra a férfiak ruháját is megszabja. Az általuk kötelezően viselt ruhadarab neve a kandura. Egyébiránt, az arab nők az abaya alatt igen elegánsak, illetve az utcán több méterről érezni lehet parfümjük illatát.
A mai világban már Dubai helyi lakosai is megcélozhatnak magasabb pozíciókat.
A változás, a lazulás folyamatban van, ez egyértelműen látszik, azonban az nyilvánvaló, hogy évszázados szokások nehezen „enyhülnek meg”. Mindig lesznek a Földön olyan férfiak – tartozzanak bármely népcsoportba – akik „rabiga alá” vonják a hölgyeket…

DUBAI = CSILLOGÁS
Valóban. Dubai a luxusról és a pénzről szól – különösen a kelet-európai szem számára. A világ legmagasabb épülete és a legnagyobb területen fekvő bevásárlóközpont is ezt tanúsítja. Ha a város közepén állsz, valóban elhiszed: csak ez van körülötted, végeláthatatlanul.

Pedig Dubai tulajdonképpen egy hatalmas oázis a sivatagban. Ha kimész a városból, homoktengerrel és tevékkel találkozol, míg pár száz méterrel arrébb, a tenger irányában, mesterséges tavak, vízesések, erdőtelepítések, zöldövezetek hitetik el Veled, hogy valójában ennek a helynek semmi köze a sivataghoz.

ŐRÜLT SOFŐRÖK
Ez nem egy kreált sztereotípia, hanem maga az igazság. Azt azonban hozzá kell tennünk, hogy ebben a tekintetben is minden relatív: mindenki a saját szemszögéből nézve ítéli meg, ki a gyorshajtó, igaz?

Tény és való: az arabok – általában – imádnak száguldozva vezetni, és nem igazán kedvelik, ha számukra lassú járművel futnak össze. 🙂

Ne mendemondákból vagy éppen egy ember tapasztalatából indulj ki!
Nem érdemes elítélni a társadalmukat pusztán azért, mert hallottunk már olyat, hogy a nem megfelelően öltözött turistát letartóztatták. Igen, vannak szabályok, melyeket illik betartani az országban, és igenis tudni kell viselni a következményeket.

Egyszerűen el kell tudni fogadni a kultúra másságát. Különösen, mivel számukra mi magunk is MÁSOK vagyunk. Amikor üzletemberként, üzletasszonyként próbálunk szerencsét, gondoljunk erre. Szeretnénk, ha elfogadnának és egyenlően bánnának velünk. Az egész nem más, mint kölcsönös tisztelet.

Aki pedig Dubaiban szerencsét próbál, mert a hazai törvények béklyóiból szeretne kiutat, az előtt igenis nyitva állnak a kapuk – legyen nő vagy férfi.

Kinyílik a világ előtted, nyiss rá tehát Te magad is!

hu_HU